Amphenol Aerospace Operations SJT07RT-20-41PA(014)
SJT07RT-20-41PA(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJT07RT-20-41PA(014)
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
SJT07RT-20-41PA(014).pdf
Availability of SJT07RT-20-41PA(014)
QUANTITY
SJT07RT-20-41PA(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT07RT-20-41PA(014)
Internal Part NumberEIS-SJT07RT-20-41PA(014)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT07RT-20-41PA(014)
Related LinksSJT07RT-20, SJT07RT-20-41PA(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT07RT-20-41PA(014) Details Description
Related parts for SJT07RT-20-41PA(014)
CONN HEADER 10POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
IC AVR MCU ICE30 40PIN MEGAAVR datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES MULT OHM 1206 datasheet.pdf
RES .50 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.1KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
FUSE TERMINAL BLOCK LED 12V 5X20 datasheet.pdf