Amphenol Aerospace Operations SJT07RT-24-24P(014)
SJT07RT-24-24P(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJT07RT-24-24P(014)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
SJT07RT-24-24P(014).pdf
Availability of SJT07RT-24-24P(014)
QUANTITY
SJT07RT-24-24P(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT07RT-24-24P(014)
Internal Part NumberEIS-SJT07RT-24-24P(014)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT07RT-24-24P(014)
Related LinksSJT07RT-2, SJT07RT-24-24P(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT07RT-24-24P(014) Details Description
Related parts for SJT07RT-24-24P(014)
IC MCU 8BIT 16KB OTP 64TQFP datasheet.pdf
JUMPER-H2788TR/C2065L/X 6" datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
WASHER INT TOOTH STAINLESS STEEL datasheet.pdf
TOOL HEAD CRIMP SOLIS 1/0AWG datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf