Amphenol Aerospace Operations SJTG06RT-16-26P(014)
SJTG06RT-16-26P(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJTG06RT-16-26P(014)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT PINS
Datasheet Download
SJTG06RT-16-26P(014).pdf
Availability of SJTG06RT-16-26P(014)
QUANTITY
SJTG06RT-16-26P(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJTG06RT-16-26P(014)
Internal Part NumberEIS-SJTG06RT-16-26P(014)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJTG06RT-16-26P(014)
Related LinksSJTG06RT-1, SJTG06RT-16-26P(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJTG06RT-16-26P(014) Details Description
Related parts for SJTG06RT-16-26P(014)
FIXED IND 15H 75MA 411 OHM CHASS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
11P MTA100 CONN ASSY GRN LF datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 1204 R/A SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LVPECL 32VFQFN datasheet.pdf
DOUBLE M12 SHORT PW 2M NPN NC datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.91UF RADIAL datasheet.pdf