Amphenol Aerospace Operations SJTG06RT-16-35P(014)
SJTG06RT-16-35P(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJTG06RT-16-35P(014)
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT PINS
Datasheet Download
SJTG06RT-16-35P(014).pdf
Availability of SJTG06RT-16-35P(014)
QUANTITY
SJTG06RT-16-35P(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJTG06RT-16-35P(014)
Internal Part NumberEIS-SJTG06RT-16-35P(014)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert16-35
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Current Rating-
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJTG06RT-16-35P(014)
Related LinksSJTG06RT-1, SJTG06RT-16-35P(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJTG06RT-16-35P(014) Details Description
Related parts for SJTG06RT-16-35P(014)
DIODE ARRAY GP 40V 100MA SMINI3 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 4POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 20 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12VIN 3.3VOUT 1W datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf