Amphenol Aerospace Operations SJTG06RT-20-2P(014)
SJTG06RT-20-2P(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJTG06RT-20-2P(014)
Brief Description
CONN PLUG 65POS STRAIGHT PINS
Datasheet Download
SJTG06RT-20-2P(014).pdf
Availability of SJTG06RT-20-2P(014)
QUANTITY
SJTG06RT-20-2P(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJTG06RT-20-2P(014)
Internal Part NumberEIS-SJTG06RT-20-2P(014)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions65
Shell Size - Insert20-2
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Current Rating-
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJTG06RT-20-2P(014)
Related LinksSJTG06RT-, SJTG06RT-20-2P(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJTG06RT-20-2P(014) Details Description
Related parts for SJTG06RT-20-2P(014)
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 48V datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 6BIT 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS DUAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf