Amphenol Aerospace Operations SJTG06RT-20-35SA(014)
SJTG06RT-20-35SA(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJTG06RT-20-35SA(014)
Brief Description
CONN PLUG 79POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
SJTG06RT-20-35SA(014).pdf
Availability of SJTG06RT-20-35SA(014)
QUANTITY
SJTG06RT-20-35SA(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJTG06RT-20-35SA(014)
Internal Part NumberEIS-SJTG06RT-20-35SA(014)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions79
Shell Size - Insert20-35
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Current Rating-
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJTG06RT-20-35SA(014)
Related LinksSJTG06RT-2, SJTG06RT-20-35SA(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJTG06RT-20-35SA(014) Details Description
Related parts for SJTG06RT-20-35SA(014)
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 3.6V SOT363 datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 18pF 120 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
508 TB PLU PLU DWON/SIDE datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.016" (0.40mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf