Amphenol Aerospace Operations SJTG06RT-24-19S
SJTG06RT-24-19S picture photo
Mfg. Part Number
SJTG06RT-24-19S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
SJTG06RT-24-19S.pdf
Availability of SJTG06RT-24-19S
QUANTITY
SJTG06RT-24-19S Order Process
Ship out your order
Specifications of SJTG06RT-24-19S
Internal Part NumberEIS-SJTG06RT-24-19S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJTG06RT-24-19S
Related LinksSJTG06R, SJTG06RT-24-19S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJTG06RT-24-19S Details Description
Related parts for SJTG06RT-24-19S
MOD THYRISTOR DUAL 1800V TO240AA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 80V 100MA 1005 datasheet.pdf
IC BATTERY GAS GAUGE 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RING AVIKRIMP (C-801-14) datasheet.pdf
RES 16K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.15 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 9' UHFM MUHFM datasheet.pdf
DIPLEXER 5425 MHZ SMD datasheet.pdf
RES SMD 352 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf