Amphenol Aerospace Operations SJTG06RT-24-61P(014)
SJTG06RT-24-61P(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJTG06RT-24-61P(014)
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRAIGHT PINS
Datasheet Download
SJTG06RT-24-61P(014).pdf
Availability of SJTG06RT-24-61P(014)
QUANTITY
SJTG06RT-24-61P(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJTG06RT-24-61P(014)
Internal Part NumberEIS-SJTG06RT-24-61P(014)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJTG06RT-24-61P(014)
Related LinksSJTG06RT-2, SJTG06RT-24-61P(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJTG06RT-24-61P(014) Details Description
Related parts for SJTG06RT-24-61P(014)
Crystal 20.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
PTC RESETTABLE SMD 1206 6V 1.1A datasheet.pdf
VTM CURRENT MULTIPLIER 3V 70A datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 50mA Signage 24-VQFN (4x4) datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADP1851 datasheet.pdf
SGE225 SAFETY CONTACT 110 MM datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf