Amphenol Aerospace Operations SJTP00RT-12-35P
SJTP00RT-12-35P picture photo
Mfg. Part Number
SJTP00RT-12-35P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 22POS WALL MNT PINS
Datasheet Download
SJTP00RT-12-35P.pdf
Availability of SJTP00RT-12-35P
QUANTITY
SJTP00RT-12-35P Order Process
Ship out your order
Specifications of SJTP00RT-12-35P
Internal Part NumberEIS-SJTP00RT-12-35P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions22
Shell Size - Insert12-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJTP00RT-12-35P
Related LinksSJTP00R, SJTP00RT-12-35P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJTP00RT-12-35P Details Description
Related parts for SJTP00RT-12-35P
IC LITELINK III HALF RING 32SOIC datasheet.pdf
CONV DC-DC 25W 3.3VIN 1.8V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 12PS .100 DL STR TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X9 10NS 32QFP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT RA datasheet.pdf
AB 4C 4#16 PIN PLUG datasheet.pdf
12MHz 20V/us G=1,2,4,8 Programmable Gain iCMOS Instrumentation Amplifier IC datasheet.pdf