Amphenol Aerospace Operations SJTP00RT-24-19P(108)
SJTP00RT-24-19P(108) picture photo
Mfg. Part Number
SJTP00RT-24-19P(108)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT PINS
Datasheet Download
SJTP00RT-24-19P(108).pdf
Availability of SJTP00RT-24-19P(108)
QUANTITY
SJTP00RT-24-19P(108) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJTP00RT-24-19P(108)
Internal Part NumberEIS-SJTP00RT-24-19P(108)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, Finish-
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJTP00RT-24-19P(108)
Related LinksSJTP00RT-2, SJTP00RT-24-19P(108) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJTP00RT-24-19P(108) Details Description
Related parts for SJTP00RT-24-19P(108)
CONN HEADER 12POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 8-INPUT 48TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 5.4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL POS ADJ SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 150 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR 16A 277VAC 65VDC datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 29MA 65 OHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf