Amphenol Aerospace Operations SJTP00RT-24-19P
SJTP00RT-24-19P picture photo
Mfg. Part Number
SJTP00RT-24-19P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT PINS
Datasheet Download
SJTP00RT-24-19P.pdf
Availability of SJTP00RT-24-19P
QUANTITY
SJTP00RT-24-19P Order Process
Ship out your order
Specifications of SJTP00RT-24-19P
Internal Part NumberEIS-SJTP00RT-24-19P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJTP00RT-24-19P
Related LinksSJTP00R, SJTP00RT-24-19P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJTP00RT-24-19P Details Description
Related parts for SJTP00RT-24-19P
PLUG DBL BANA W/SAFE SHROUD 36" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC DAC 24BIT SRL 96KHZ 16-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 43.2 OHM 0404 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK MARKERS 9.5MM datasheet.pdf