Amphenol Aerospace Operations SJTP00RT-24-19PCLC
SJTP00RT-24-19PCLC picture photo
Mfg. Part Number
SJTP00RT-24-19PCLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
SJTP00RT-24-19PCLC.pdf
Availability of SJTP00RT-24-19PCLC
QUANTITY
SJTP00RT-24-19PCLC Order Process
Ship out your order
Specifications of SJTP00RT-24-19PCLC
Internal Part NumberEIS-SJTP00RT-24-19PCLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJTP00RT-24-19PCLC
Related LinksSJTP00RT-, SJTP00RT-24-19PCLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJTP00RT-24-19PCLC Details Description
Related parts for SJTP00RT-24-19PCLC
IDC CABLE - CSC26G/AE26M/CSC26G datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 200VDC RADIAL datasheet.pdf
D-SUB CABLE - MFL25K/MC26G/X datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
TV 28C 26#20 2#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
22UF 100V 8X11,5 datasheet.pdf