Amphenol Aerospace Operations SJTP00RT-24-19S(108)
SJTP00RT-24-19S(108) picture photo
Mfg. Part Number
SJTP00RT-24-19S(108)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT SCKT
Datasheet Download
SJTP00RT-24-19S(108).pdf
Availability of SJTP00RT-24-19S(108)
QUANTITY
SJTP00RT-24-19S(108) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJTP00RT-24-19S(108)
Internal Part NumberEIS-SJTP00RT-24-19S(108)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, Finish-
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJTP00RT-24-19S(108)
Related LinksSJTP00RT-2, SJTP00RT-24-19S(108) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJTP00RT-24-19S(108) Details Description
Related parts for SJTP00RT-24-19S(108)
CONN DIN RECEPT 64POS VERT PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 300KSPS 24-QSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC REMOTE KEYLESS ENTRY 38TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf