Amphenol Aerospace Operations SJTP02RE-14-35PB(023)LC
SJTP02RE-14-35PB(023)LC picture photo
Mfg. Part Number
SJTP02RE-14-35PB(023)LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 37POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
SJTP02RE-14-35PB(023)LC.pdf
Availability of SJTP02RE-14-35PB(023)LC
QUANTITY
SJTP02RE-14-35PB(023)LC Order Process
Ship out your order
Specifications of SJTP02RE-14-35PB(023)LC
Internal Part NumberEIS-SJTP02RE-14-35PB(023)LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions37
Shell Size - Insert14-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJTP02RE-14-35PB(023)LC
SJTP02RE-14-35PB(023)LC Details Description
Related parts for SJTP02RE-14-35PB(023)LC
CONN EDGE DUAL.050 EXTEND 160POS datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 75V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 111VWM 179VC SMA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT PINS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 18AWG 1000' datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 9POS TIN datasheet.pdf
IC RECEIVER DTMF 18DIP datasheet.pdf
DSUB 50 F CRIMP G SS F225 datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 310MA 250 MOHM datasheet.pdf