Cornell Dubilier Electronics SK010M063ST
SK010M063ST picture photo
Mfg. Part Number
SK010M063ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
SK010M063ST.pdf
Availability of SK010M063ST
QUANTITY
SK010M063ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SK010M063ST
Internal Part NumberEIS-SK010M063ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSK
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)119.43 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK010M063ST
Related LinksSK010, SK010M063ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SK010M063ST Details Description
Related parts for SK010M063ST
FIXED IND 10NH 600MA 80 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 10POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.235V TO46-2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
RES 90K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RATCHET ROD datasheet.pdf
3 ROW VERTICAL HEADER PRESS datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf