AVX Corporation SK012E334ZAR
SK012E334ZAR picture photo
Mfg. Part Number
SK012E334ZAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.33UF 200V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SK012E334ZAR.pdf
Availability of SK012E334ZAR
QUANTITY
SK012E334ZAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SK012E334ZAR
Internal Part NumberEIS-SK012E334ZAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSK
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.200" W (5.08mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max)0.260" (6.60mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK012E334ZAR
Related LinksSK012E, SK012E334ZAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SK012E334ZAR Details Description
Related parts for SK012E334ZAR
RES SMD 4.64K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 3.3VOUT SMD datasheet.pdf
TEMP CTLR DIN TRACK MOUNTING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 383K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CAP MICA 160PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf