AVX Corporation SK067C105MAR
SK067C105MAR picture photo
Mfg. Part Number
SK067C105MAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 500V X7R RADIAL
Datasheet Download
SK067C105MAR.pdf
Availability of SK067C105MAR
QUANTITY
SK067C105MAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SK067C105MAR
Internal Part NumberEIS-SK067C105MAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSK
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.870" L x 0.200" W (22.10mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max)0.260" (6.60mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.791" (20.10mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK067C105MAR
Related LinksSK067C, SK067C105MAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SK067C105MAR Details Description
Related parts for SK067C105MAR
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf