Cornell Dubilier Electronics SK102M6R3ST
SK102M6R3ST picture photo
Mfg. Part Number
SK102M6R3ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
SK102M6R3ST.pdf
Availability of SK102M6R3ST
QUANTITY
SK102M6R3ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SK102M6R3ST
Internal Part NumberEIS-SK102M6R3ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSK
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)290 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current580mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK102M6R3ST
Related LinksSK102, SK102M6R3ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SK102M6R3ST Details Description
Related parts for SK102M6R3ST
RES 3 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
DEV EMULATOR PCB ADAPTOR datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PWM 28HTSSOP datasheet.pdf
IC CLOCK GEN XO-LVPECL 8-TSSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 10SON datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf