| Internal Part Number | EIS-SK120USB | |
| Standard Package | 12 | |
| Category | Line Protection, Distribution, Backups | |
| Family | Power Distribution, Surge Protectors | |
| Series | Protect It!® | |
| Type | Outlet Strip, Surge Protected | |
| Mounting Type | - | |
| AC Outlets | 3 | |
| Energy | 540J | |
| Cord Length | - | |
| Overload Protection | Circuit Breaker(s) | |
| Media Lines Protected | - | |
| Connector - AC Input | NEMA 5-15P | |
| Connector - AC Output | NEMA 5-15R | |
| Current - Max | 15A | |
| Voltage - Input | 120V | |
| Approvals | UL | |
| Features | USB Charge Port | |
| Housing Material | Plastic | |
| Region Utilized | North America | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | SK120USB | |
| Related Links | SK12, SK120USB Datasheet, Tripp Lite Distributor | |
 | 0022022095 | Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole | datasheet.pdf | |