Cornell Dubilier Electronics SK220M050ST
SK220M050ST picture photo
Mfg. Part Number
SK220M050ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
SK220M050ST.pdf
Availability of SK220M050ST
QUANTITY
SK220M050ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SK220M050ST
Internal Part NumberEIS-SK220M050ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSK
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.03 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current100mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK220M050ST
Related LinksSK220, SK220M050ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SK220M050ST Details Description
Related parts for SK220M050ST
JUMPER-H1506TR/A2015W/H1506TR10" datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
POT 1K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 1A D5A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf