Cornell Dubilier Electronics SK220M200ST
SK220M200ST picture photo
Mfg. Part Number
SK220M200ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
SK220M200ST.pdf
Availability of SK220M200ST
QUANTITY
SK220M200ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SK220M200ST
Internal Part NumberEIS-SK220M200ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSK
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)9.05 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current110mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK220M200ST
Related LinksSK220, SK220M200ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SK220M200ST Details Description
Related parts for SK220M200ST
IDC CABLE - MKC10K/MC10M/MCF10K datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RACK STEEL 15X20.6X69.1 BLK datasheet.pdf
RELAY SSR DC OUT 60A 4-32VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 7.37MM datasheet.pdf
RES 16.7K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf