Cornell Dubilier Electronics SK3R3M250ST
SK3R3M250ST picture photo
Mfg. Part Number
SK3R3M250ST
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
SK3R3M250ST.pdf
Availability of SK3R3M250ST
QUANTITY
SK3R3M250ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SK3R3M250ST
Internal Part NumberEIS-SK3R3M250ST
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)60.32 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current35mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK3R3M250ST
Related LinksSK3R3, SK3R3M250ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SK3R3M250ST Details Description
Related parts for SK3R3M250ST
TRIMMER 2K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 16V 3A RADIAL datasheet.pdf
CONN FERRULE 18AWG WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
MOUNT SQUARE TO5/TO18 0.040" datasheet.pdf
CONTROL TEMP 24V 18-36V PANEL MT datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
KJB 29C 29#16 PIN PLUG datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf
CAP POLY 2700UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf