Cornell Dubilier Electronics SKA100M100
SKA100M100 picture photo
Mfg. Part Number
SKA100M100
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 100V AXIAL
Datasheet Download
SKA100M100.pdf
Availability of SKA100M100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SKA100M100 Order Process
Ship out your order
Specifications of SKA100M100
Internal Part NumberEIS-SKA100M100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSKA Series Obs 27/Oct/2010
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSKA
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)11.79 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current68mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.236" Dia x 0.630" L (6.00mm x 16.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SKA100M100
Related LinksSKA10, SKA100M100 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SKA100M100 Details Description
Related parts for SKA100M100
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
IGBT 600V 70A 290W TO263AB datasheet.pdf
SIDAC SYM 2CHP 550V 400A TO220 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 1/4 NPT 5V MINI datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.33M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 16V CH 01005 datasheet.pdf
50POS F TY3 PC 4-40S datasheet.pdf