Littelfuse SL1021B350PF
SL1021B350PF picture photo
Mfg. Part Number
SL1021B350PF
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 350V 20KA T/H FAIL SHORT
Datasheet Download
SL1021B350PF.pdf
Availability of SL1021B350PF
QUANTITY
SL1021B350PF Order Process
Ship out your order
Specifications of SL1021B350PF
Internal Part NumberEIS-SL1021B350PF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesSL1021B
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)350V
Impulse Discharge Current (8/20µs)20000A (20kA)
Tolerance-
Number of Poles3
Fail ShortYes
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial Cylinder, 3 Lead (Radial Bend)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SL1021B350PF
Related LinksSL1021, SL1021B350PF Datasheet, Littelfuse Distributor
SL1021B350PF Details Description
Related parts for SL1021B350PF
DSUB CABL-AMU09K/ AE10G / AFU09K datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
LED PNL IND 10MM SQUARE YLW POLY datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 9PIN SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
INDUCTOR PWR O2 MICRO 300UH SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MINI USB TO MINI A CABLE ASSY datasheet.pdf
HDM EMPR140F K A datasheet.pdf
TV 79C 79#22D PIN RECP datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf