Littelfuse SL1021B500R
SL1021B500R picture photo
Mfg. Part Number
SL1021B500R
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 500V 20KA THROUGH HOLE
Datasheet Download
SL1021B500R.pdf
Availability of SL1021B500R
QUANTITY
SL1021B500R Order Process
Ship out your order
Specifications of SL1021B500R
Internal Part NumberEIS-SL1021B500R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesSL1021B
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)500V
Impulse Discharge Current (8/20µs)20000A (20kA)
Tolerance-
Number of Poles3
Fail ShortNo
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial Cylinder, 3 Lead (Radial Bend)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SL1021B500R
Related LinksSL102, SL1021B500R Datasheet, Littelfuse Distributor
SL1021B500R Details Description
Related parts for SL1021B500R
DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO214AA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 3.7A 117.7 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 19.2MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 12UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.9MM PANEL MOUNT datasheet.pdf