Littelfuse SL1024B150R
SL1024B150R picture photo
Mfg. Part Number
SL1024B150R
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 150V 20KA THROUGH HOLE
Datasheet Download
SL1024B150R.pdf
Availability of SL1024B150R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SL1024B150R Order Process
Ship out your order
Specifications of SL1024B150R
Internal Part NumberEIS-SL1024B150R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesSL1024B
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)150V
Impulse Discharge Current (8/20µs)20000A (20kA)
Tolerance-
Number of Poles3
Fail ShortNo
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial Cylinder, 3 Lead (Radial Bend)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SL1024B150R
Related LinksSL102, SL1024B150R Datasheet, Littelfuse Distributor
SL1024B150R Details Description
Related parts for SL1024B150R
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 10K SPI 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
RES SMD 250 OHM 5% 2W 4318 datasheet.pdf