Littelfuse SLD11-018-B
SLD11-018-B picture photo
Mfg. Part Number
SLD11-018-B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC AXIAL
Datasheet Download
SLD11-018-B.pdf
Availability of SLD11-018-B
QUANTITY
SLD11-018-B Order Process
Ship out your order
Specifications of SLD11-018-B
Internal Part NumberEIS-SLD11-018-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, SLD
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11V
Voltage - Breakdown (Min)12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)280.2A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLD11-018-B
Related LinksSLD11, SLD11-018-B Datasheet, Littelfuse Distributor
SLD11-018-B Details Description
Related parts for SLD11-018-B
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
FLAT PRESS-IN TOOL-R-FEMALE 3-RO datasheet.pdf
UPS SMART RACKMOUNT AVR datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf