Littelfuse SLD14U-017
SLD14U-017 picture photo
Mfg. Part Number
SLD14U-017
Brief Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC AXIAL
Datasheet Download
SLD14U-017.pdf
Availability of SLD14U-017
QUANTITY
SLD14U-017 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLD14U-017
Internal Part NumberEIS-SLD14U-017
Standard Package800
SeriesAutomotive, AEC-Q101, SLD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14V
Voltage - Breakdown (Min)15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)219.8A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLD14U-017
Related LinksSLD14, SLD14U-017 Datasheet, Littelfuse Distributor
SLD14U-017 Details Description
Related parts for SLD14U-017
IC OPAMP GP 9MHZ RRO 10VSSOP datasheet.pdf
IC GATE AND/NAND QUAD 28-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 1.54M OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
FUSE TERM BLOCK W/LED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT datasheet.pdf
37POS F PC FILTER 370PF datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf