Littelfuse SLD22U-017-B
SLD22U-017-B picture photo
Mfg. Part Number
SLD22U-017-B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC AXIAL
Datasheet Download
SLD22U-017-B.pdf
Availability of SLD22U-017-B
QUANTITY
SLD22U-017-B Order Process
Ship out your order
Specifications of SLD22U-017-B
Internal Part NumberEIS-SLD22U-017-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, SLD
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)22V
Voltage - Breakdown (Min)24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp35.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)143.7A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLD22U-017-B
Related LinksSLD22U, SLD22U-017-B Datasheet, Littelfuse Distributor
SLD22U-017-B Details Description
Related parts for SLD22U-017-B
IC LED Driver 60mA Backlight 10-TDFN-EP (3x3) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3.5A 22 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 0.162 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 100MA 125V datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5A 44 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf