Littelfuse SLD26-018-B
SLD26-018-B picture photo
Mfg. Part Number
SLD26-018-B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC P600
Datasheet Download
SLD26-018-B.pdf
Availability of SLD26-018-B
QUANTITY
SLD26-018-B Order Process
Ship out your order
Specifications of SLD26-018-B
Internal Part NumberEIS-SLD26-018-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, SLD
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)121.1A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLD26-018-B
Related LinksSLD26, SLD26-018-B Datasheet, Littelfuse Distributor
SLD26-018-B Details Description
Related parts for SLD26-018-B
RES SMD 82.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT 17.5A 600V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT W/ADC 28-SOIC datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 4X20 Y/G TRANSFL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf