Littelfuse SLD26U-017
SLD26U-017 picture photo
Mfg. Part Number
SLD26U-017
Brief Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC AXIAL
Datasheet Download
SLD26U-017.pdf
Availability of SLD26U-017
QUANTITY
SLD26U-017 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLD26U-017
Internal Part NumberEIS-SLD26U-017
Standard Package800
SeriesAutomotive, AEC-Q101, SLD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)121.1A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLD26U-017
Related LinksSLD26, SLD26U-017 Datasheet, Littelfuse Distributor
SLD26U-017 Details Description
Related parts for SLD26U-017
RES 15K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU 603E 200MHZ 255CBGA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 200MA SOT23 datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 430KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC REG BCK 3.3V 1.2A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 0.274 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW 150A 800V TO-93 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf