| Internal Part Number | EIS-SLIC-2.2X19 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Cables, Wires - Management | |
| Family | Splice Enclosures, Protection | |
| Series | SLiC™ | |
| Type | Aerial Closure, Free-Breathing | |
| Number of Cable Pairs | 100 Pairs @ 24-26 AWG | |
| Diameter - Inside | 2.20" (55.9mm) | |
| Length - Overall | 19.00" (482.6mm) | |
| Sheath Opening | 14.00" (355.6mm) | |