Essentra Components (formerly Richco, Inc.) SLP100-413-01
SLP100-413-01 picture photo
Mfg. Part Number
SLP100-413-01
Brief Description
SNAP LOCK PIN 0.493" NYLON NRTL
Datasheet Download
SLP100-413-01.pdf
Availability of SLP100-413-01
QUANTITY
SLP100-413-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP100-413-01
Internal Part NumberEIS-SLP100-413-01
TypeSnap Lock Pin
Rivet Diameter0.090" (2.29mm)
Rivet Length0.493" (12.52mm)
Head Diameter0.210" (5.33mm)
Head Height0.051" (1.30mm)
Hole Diameter0.098" (2.49mm)
Grip Range0.413" (10.49mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP100-413-01
SLP100-413-01 Details Description
Related parts for SLP100-413-01
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 160KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 5SOT datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 6.52"L X 2.79"W datasheet.pdf
POT 5K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
RES 237K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IPD M8 NONSHLD 3W SPST M8 datasheet.pdf
CONN SOCKET BGA 388POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 13POS THRUHL datasheet.pdf