Essentra Components (formerly Richco, Inc.) SLP100-638-01
SLP100-638-01 picture photo
Mfg. Part Number
SLP100-638-01
Brief Description
SNAP LOCK PIN 0.718" NYLON NRTL
Datasheet Download
SLP100-638-01.pdf
Availability of SLP100-638-01
QUANTITY
SLP100-638-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP100-638-01
Internal Part NumberEIS-SLP100-638-01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRivets and Hardware
Engineering Technology
Injection Molding and Plastics
Plastic Materials
TypeSnap Lock Pin
Rivet Diameter0.090" (2.29mm)
Rivet Length0.718" (18.24mm)
Head Diameter0.210" (5.33mm)
Head Height0.051" (1.30mm)
Hole Diameter0.098" (2.49mm)
Grip Range0.638" (16.21mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP100-638-01
SLP100-638-01 Details Description
Related parts for SLP100-638-01
CONN HEADR 34POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
IC TRANSMIT/RCVR SWITCH 56-TQFN datasheet.pdf
RES SMD 5.62KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SHIELD PLATE ST CONN 6 COND datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 0.100 SMD datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
DO-35 3% TOLERANCE datasheet.pdf
B/S II SNGL RA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 180A H2PAK-2 datasheet.pdf