Cornell Dubilier Electronics SLP121M450E1P3
SLP121M450E1P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP121M450E1P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
SLP121M450E1P3.pdf
Availability of SLP121M450E1P3
QUANTITY
SLP121M450E1P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP121M450E1P3
Internal Part NumberEIS-SLP121M450E1P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLP
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.765 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current800mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP121M450E1P3
Related LinksSLP121M, SLP121M450E1P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP121M450E1P3 Details Description
Related parts for SLP121M450E1P3
CONN HEADER 14POS VERT TIN 4.2MM datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP20H/AE20M/X datasheet.pdf
LED .270" RED POLYCARB PNL MNT datasheet.pdf
RES 324 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL HMC440QS16GE datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 20NS 68PGA datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM datasheet.pdf
762 TB PL PL F/N&HANDLE datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
FUSE 300AMP 750V DC TRACTION datasheet.pdf