Cornell Dubilier Electronics SLP153M050H9P3
SLP153M050H9P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP153M050H9P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
SLP153M050H9P3.pdf
Availability of SLP153M050H9P3
QUANTITY
SLP153M050H9P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP153M050H9P3
Internal Part NumberEIS-SLP153M050H9P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLP
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)31 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP153M050H9P3
Related LinksSLP153M, SLP153M050H9P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP153M050H9P3 Details Description
Related parts for SLP153M050H9P3
IC POT TRIMMER NV 10KOHM 8-SOIC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48TVSOP datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT5E BLACK 3' datasheet.pdf
IC REG LDO 4.2V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
KNOB SOFT TOUCH THERMOPLASTIC datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 530MA 560 MOHM datasheet.pdf
FERRITE CORE 6.35MM OD datasheet.pdf
SC 3.81/13/90G 3.2SN GN BX datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
MICRO 15C S /11 WHT 36" NI datasheet.pdf