Cornell Dubilier Electronics SLP271M420C9P3
SLP271M420C9P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP271M420C9P3
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
SLP271M420C9P3.pdf
Availability of SLP271M420C9P3
QUANTITY
SLP271M420C9P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP271M420C9P3
Internal Part NumberEIS-SLP271M420C9P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.229 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.37A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP271M420C9P3
Related LinksSLP271M, SLP271M420C9P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP271M420C9P3 Details Description
Related parts for SLP271M420C9P3
OPTOISO 5.3KV PUSH PULL 6SOIC datasheet.pdf
POT 200 OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
CABLE TIE STD 50LB GRN 8" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37, 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 10A I2PAK datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 200MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm 13pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 NYLON 6MM datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 17POS TIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 119.5X38.5MM 115VAC datasheet.pdf
F3SJ-A1540P25-TS datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf