Cornell Dubilier Electronics SLP331M250C3P3
SLP331M250C3P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP331M250C3P3
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
SLP331M250C3P3.pdf
Availability of SLP331M250C3P3
QUANTITY
SLP331M250C3P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP331M250C3P3
Internal Part NumberEIS-SLP331M250C3P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)603 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP331M250C3P3
Related LinksSLP331M, SLP331M250C3P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP331M250C3P3 Details Description
Related parts for SLP331M250C3P3
RES SMD 11.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC CLK MULT PLL HI DRV 16-SOIC datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 4A 8DSO datasheet.pdf
CBL 27POS 0.5MM JMPR TYPE A 2" datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR CN0185 datasheet.pdf
CONN SMD BKWY HDR TIN 48POS datasheet.pdf
BOX HEADER, 0.100 14 POS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 8POS datasheet.pdf