Cornell Dubilier Electronics SLP682M050E5P3
SLP682M050E5P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP682M050E5P3
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
SLP682M050E5P3.pdf
Availability of SLP682M050E5P3
QUANTITY
SLP682M050E5P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP682M050E5P3
Internal Part NumberEIS-SLP682M050E5P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)68 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP682M050E5P3
Related LinksSLP682M, SLP682M050E5P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP682M050E5P3 Details Description
Related parts for SLP682M050E5P3
CONN RCPT 5POS R/A MALE T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 132POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 180MA 1.4 OHM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS CABLE SKT datasheet.pdf