Cornell Dubilier Electronics SLPX183M035E4P3
SLPX183M035E4P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX183M035E4P3
Brief Description
CAP ALUM 18000UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
SLPX183M035E4P3.pdf
Availability of SLPX183M035E4P3
QUANTITY
SLPX183M035E4P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX183M035E4P3
Internal Part NumberEIS-SLPX183M035E4P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance18000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)29 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX183M035E4P3
Related LinksSLPX183, SLPX183M035E4P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX183M035E4P3 Details Description
Related parts for SLPX183M035E4P3
CONN TERM MALE 18-24AWG GOLD datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 140V 5W AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.15A 4DSBGA datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 1"X 36YD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 52KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V 10% BX 1825 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 600W datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf