Cornell Dubilier Electronics SLPX221M315C3P3
SLPX221M315C3P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX221M315C3P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
SLPX221M315C3P3.pdf
Availability of SLPX221M315C3P3
QUANTITY
SLPX221M315C3P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX221M315C3P3
Internal Part NumberEIS-SLPX221M315C3P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLPX
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)905 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.47A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX221M315C3P3
Related LinksSLPX221, SLPX221M315C3P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX221M315C3P3 Details Description
Related parts for SLPX221M315C3P3
CAP FILM 820PF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 145MA 1.2 OHM datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLK 2POS 5MM R/A BK datasheet.pdf
RES 723 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.86K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CAP TANT POLY 25UF 100V AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR 480 V datasheet.pdf