Cornell Dubilier Electronics SLPX223M035H4P3
SLPX223M035H4P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX223M035H4P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22000UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
SLPX223M035H4P3.pdf
Availability of SLPX223M035H4P3
QUANTITY
SLPX223M035H4P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX223M035H4P3
Internal Part NumberEIS-SLPX223M035H4P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLPX
PackagingBulk
Capacitance22000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)24 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.38A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX223M035H4P3
Related LinksSLPX223, SLPX223M035H4P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX223M035H4P3 Details Description
Related parts for SLPX223M035H4P3
Crystal 14.8500MHz 30ppm 13pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf