Cornell Dubilier Electronics SLPX272M100H3P3
SLPX272M100H3P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX272M100H3P3
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
SLPX272M100H3P3.pdf
Availability of SLPX272M100H3P3
QUANTITY
SLPX272M100H3P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX272M100H3P3
Internal Part NumberEIS-SLPX272M100H3P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)98 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.77A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX272M100H3P3
Related LinksSLPX272, SLPX272M100H3P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX272M100H3P3 Details Description
Related parts for SLPX272M100H3P3
FIXED IND 560NH 120MA 1.7 OHM datasheet.pdf
IC CTRLR FULL SPEED 28-LAMCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf