Vishay/Dale CMF558M2500GNEB
CMF558M2500GNEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF558M2500GNEB
Brief Description
RES 8.25M OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF558M2500GNEB.pdf
Availability of CMF558M2500GNEB
QUANTITY
CMF558M2500GNEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF558M2500GNEB
Internal Part NumberEIS-CMF558M2500GNEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF558M2500GNEB
Related LinksCMF558M, CMF558M2500GNEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF558M2500GNEB Details Description
Related parts for CMF558M2500GNEB
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
SWITCH TURQ SPDT ROLL 30V datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
HEAT SINK BGA 25MM 7FIN RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 240A 144VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 2.54MM datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.15W EMT5 datasheet.pdf