Cornell Dubilier Electronics SLPX473M010H5P3
SLPX473M010H5P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX473M010H5P3
Brief Description
CAP ALUM 47000UF 20% 10V SNAP
Datasheet Download
SLPX473M010H5P3.pdf
Availability of SLPX473M010H5P3
QUANTITY
SLPX473M010H5P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX473M010H5P3
Internal Part NumberEIS-SLPX473M010H5P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
PackagingBulk
Capacitance47000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)16 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.55A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX473M010H5P3
Related LinksSLPX473, SLPX473M010H5P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX473M010H5P3 Details Description
Related parts for SLPX473M010H5P3
IC DUA AND-OR-INVERT GATE 14SOIC datasheet.pdf
OSC 5.0V PROG TTL TRI ST 50PPM datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER INVRTD 48POS STR datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SAR 24-QFN datasheet.pdf
AM8207-13 WORKLIGHT BULB datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
750 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
GDT 420V 20% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf