Cornell Dubilier Electronics SLPX561M250E3P3
SLPX561M250E3P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX561M250E3P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
SLPX561M250E3P3.pdf
Availability of SLPX561M250E3P3
QUANTITY
SLPX561M250E3P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX561M250E3P3
Internal Part NumberEIS-SLPX561M250E3P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLPX
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)355 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.35A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX561M250E3P3
Related LinksSLPX561, SLPX561M250E3P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX561M250E3P3 Details Description
Related parts for SLPX561M250E3P3
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.93V SC70-4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC DMM CIRC 3 3/4 DIG 40-DIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
PLUG ASSY FOR MINI CT HYBIRD D datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
3:1 HEATSHRINK 1M datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 71A U8FL datasheet.pdf