FFF SLW23R-1C7LF
SLW23R-1C7LF picture photo
Mfg. Part Number
SLW23R-1C7LF
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 23POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
SLW23R-1C7LF.pdf
Availability of SLW23R-1C7LF
QUANTITY
SLW23R-1C7LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SLW23R-1C7LF
Internal Part NumberEIS-SLW23R-1C7LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,700
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSLW-R
PackagingTray
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions23
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.157" (4.00mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLW23R-1C7LF
Related LinksSLW23R, SLW23R-1C7LF Datasheet, FFF Distributor
SLW23R-1C7LF Details Description
Related parts for SLW23R-1C7LF
BATT NICAD 700MAH W/BUTTON AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SPI 65MSPS 64VFQFN datasheet.pdf
L37-3 SHEET 320X320X5MM datasheet.pdf
FERRITE CORE P 250NH N48 datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CABLE TIE 5.5"L 18LB NATURAL datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
OSC XO 212.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf