Copal Electronics SM-42TX200
SM-42TX200 picture photo
Mfg. Part Number
SM-42TX200
Brief Description
TRIMMER 20 OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
SM-42TX200.pdf
Availability of SM-42TX200
QUANTITY
SM-42TX200 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM-42TX200
Internal Part NumberEIS-SM-42TX200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelSM-42TX200
Standard Package250
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns11
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionSquare - 0.189" L x 0.138" W x 0.201" H (4.80mm x 3.50mm x 5.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM-42TX200
Related LinksSM-42, SM-42TX200 Datasheet, Copal Electronics Distributor
SM-42TX200 Details Description
Related parts for SM-42TX200
CONN PIN 20-24AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
IC 2BIT 1:4 FET MUX/DEMUX 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A PLUNGER datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 182 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK CAP 2:1 SR-PO 25PC/PK datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.1W ESV datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf