Copal Electronics SM-42TX504
SM-42TX504 picture photo
Mfg. Part Number
SM-42TX504
Brief Description
TRIMMER 500K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
SM-42TX504.pdf
Availability of SM-42TX504
QUANTITY
SM-42TX504 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM-42TX504
Internal Part NumberEIS-SM-42TX504
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelSM-42TX504
Standard Package250
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)500k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns11
Adjustment TypeTop Adjustment
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionSquare - 0.189" L x 0.138" W x 0.201" H (4.80mm x 3.50mm x 5.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM-42TX504
Related LinksSM-42, SM-42TX504 Datasheet, Copal Electronics Distributor
SM-42TX504 Details Description
Related parts for SM-42TX504
DIODE ZENER 4.3V 310MW SOD323F datasheet.pdf
IC MODULAR ISDN NT INTELL MQFP64 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 1-3 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf