Ohmite SM102031001JE
SM102031001JE picture photo
Mfg. Part Number
SM102031001JE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 1W 5% RADIAL
Datasheet Download
SM102031001JE.pdf
Availability of SM102031001JE
QUANTITY
SM102031001JE Order Process
Ship out your order
Specifications of SM102031001JE
Internal Part NumberEIS-SM102031001JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSlim-Mox
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.580" L x 0.100" W (14.73mm x 2.54mm)
Height0.340" (8.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM102031001JE
Related LinksSM1020, SM102031001JE Datasheet, Ohmite Distributor
SM102031001JE Details Description
Related parts for SM102031001JE
RES 7.5K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
CERAMIC RESONATOR 6.506 MHZ datasheet.pdf